اجرای خودکار دستورات در سیسکو با cisco kron job

گاهی نیاز به انجام بعضی از کارها در زمان های مشخص و به صورت تکراری دارید ، مثلا ذخیره محتویات running-config در startup-config به صورت روزانه. و یا ریبوت کردن تجهیزات سیسکو در زمان مشخص  یا clear کردن اینترفیس ها در زمان مشخص و …. .

انجام این کار های تکراری و حتی غیر تکراری مثلا اجرا در زمانی خاص که ممکن است ما به تجهیز دسترسی نداشته باشیم و … را میتوانید به cisco ios kron بدهید.

نحوه اجرای کار را در مثال زیر میبینید. در این مثال ما میخواهیم هرشب ساعت ۲۲ محتویات running-config را در startup-confug کپی کنیم:

kron policy-list CopyRunTOstart
cli copy running-config startup-config

با دستورات بالا ابتدا کاری که قرار است انجام دهیم را مشخص کردیم که همانطور که مشخص است در سطر دوم دستور cli مربوط به copy اجرا شده است. حال باید به سراغ تنظیم زمان اجرای این kron برویم.

kron occurrence CopyRunTOstart at 21:21 recurring
policy-list CopyRunTOstart

برای اینکه ببینیم همه چیز درست هست یا نه :

Kron Occurrence Schedule
CopyRunTOstart inactive, will run again in 0 days 23:56:13 at 21:21 on

که همانطور که میبینید زمان اجرای بعدی kron را به ما نشان میدهد.

محدویت های kron چیست:

خوب kron در سیسکو مانند cron در لینوکس قابلیت های زیادی به شما نداده و محدودیت هایی دارد. این محدودیتها این هاست:

۱- شما فقط دستورات privilege mode را میتوانید استفاده کنید و قادر به استفاده از دستورات global configuration در آن نیستید.

۲- بعد از تعریق لیست command ها به شما اجازه ویرایش نمیدهد ، در صورتی که ترتیب در زدن دستورات مهم باشد و شما این ترتیب را رعایت نکنید پس دستورات اجرا نشده و ios دفعه بعد این kron را اجرا نخواهد کرد چون fail شده است. پس بهتر است قبل از تعریف از ترتیب دستورات مطمئن شوید.

 

 

  • علیرضا عربیان
  • هیچ
  • 2,910 views
  • 21 جولای 17
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.