زدن دستورات به صورت خودکار در تجهیزات سیسکو

اگر با sla آشنا باشید میدانید که با وجود این خاصیت فوق العاده در دیوایس های سیسکو شما میتوانید بسیاری از مفاهیم را مانیتور کنید. با sla می توان مفاهمی مانند وصل بودن مسیر , این که آیا http سرور ما در یک threshold مناسب پاسخ می دهد یا خیر ، میزان delay یا jitter در شبکه و …. را مانیتور کرد.

نکته ای که وجود دارد این است که sla فقط مانیتورینگ را انجام میدهد و قادر به انجام کار خاصی نیست. حال ما با نوشتن track در شبکه میتوانیتسم بر اساس این اطلاعات حرف بزنیم. مثلا active را در hsrp عوض کنیم ، یا روت استاتیک را از جدول روتینگ تیبل حذف کنیم و … ، به عبارت ساده تر مفاهیم زیادی مانند HSRP , VRRP , Static Route , GLBP , VRF , …. میتوانستند مستقیما از ما track را گرفته و اکشن مورد نظر ما را اعمال کنند.

نکته اینجاست که همه مفاهیم این امکان را ندارند که مستقیما از ما track بگیرند. به عنوان مثال در یک پروژه بنابر محدودیات فنی مجبور بودیم با down شدن یک track یک اینترفیس را خاموش کنیم. خوب این امکان وجود نداشت تا یک track را نوشته و به اینترفیس assign کنیم ، تا با اتفاق افتادن آن اینترفیس هم خاموش شود.

خیلی مفاهیم دیگر هستند که track نمیگیرند و شما ممکن است بخواهید با up یا down شدن یک track تصمیمی برای این مفاهیم بگیرید! خوشبختانه این مشکل براحتی در تجهیزات سیکو حل شدنیست. کافیست دستورات زیر را بزنید:

 

track 100 interface FastEthernet0/1 line-protocol

event manager applet shut_interface
event track 100 state down
action 0 cli command "enable"
action 1 cli command "conf t"
action 2 cli command "int fa 0/0"
action 3 cli command "shut"
action 4 cli command "end"

همانطور که مشخص است در بالا یک event manager applet نوشتیم که در صورتی که تشخیص دهد track شماره 100 down است آنگاه دستورات 0 تا 4 را به تزتیب خواهد زد. که نتیجه آن خاموش شدن اینترفیس fa 0/0 خواهد بود. برای مانیتورینگ هم از دستورات زیر استفاده کنید.

 

R1#show track
Track 100
Interface FastEthernet0/1 line-protocol
Line protocol is Down (hw admin-down)
12 changes, last change 00:21:12
Tracked by:
EEM applet shut_some_interface
R1#

 

R1#debug event manager action cli

موفق باشید

  • علیرضا عربیان
  • هیچ
  • 2,685 views
  • 26 جولای 17
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.